Projekt Natura Mura in lifelineMDD
Projekt »Obnovitev mokrotnih habitatov ob Muri – NATURA MURA«
»V sklopu projekta Natura Mura se obnavljajo vodna, gozdna in travniška življenjska okolja ob reki Muri, ki se varujejo v okviru mreže Natura 2000.«
Kratek opis projekta:
Zavod RS za varstvo narave je v sodelovanju z Ministrstvom RS za okolje in prostor ter s projektnimi partnerji Direkcijo RS za vode, Zavodom za gozdove Slovenije, Slovenskimi državnimi gozdovi, Občino Velika Polana in Razvojnim centrom Murska Sobota marca 2020 začel z izvajanjem projekta Natura Mura, ki bo trajal do decembra 2023. Projekt v vrednosti 4,6 milijona EUR je financiran iz programa za izvajanje Evropske kohezijske politike 2014-2020 iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republike Slovenije, iz sredstev namenjenih doseganju ciljev Nature 2000. Aktivnosti projekta se izvajajo vzdolž celotnega slovenskega toka reke Mure. Aktivnosti projekta so neposredno namenjene doseganju ciljev Nature 2000, posredno pa so zasnovane na način, da prispevajo k širši ekološki obnovi poplavnega pasu Mure. Izvedba projekta je pomemben korak k doseganju ciljev trajnostnega razvoja UNESCO Biosfernega območja Mura.
DCIM\101MEDIA\DJI_0032.JPG
Projekt lifelineMDD
»V projektu lifelineMDD obnavljamo naravne procese in ekološko povezljivost rek Mure, Drave, Donave. Z izvedbo ukrepov revitalitacije struge reke in pripravo celostne čezmejne strategije za obnov rek v 5-državnem biosfernem območju Mura – Drava – Donava. Za nas ljudi in tudi za živali!«
Kratki opis projekta:
Rečna krajina Mure, Drave in Donave s skupno 930.000 ha in dolžino 700 km predstavlja enega najpomembnejših evropskih ekoloških koridorjev. Zato je UNESCO leta 2021 razglasil prvo 5-državno Biosferno območje »Mura–Drava–Donava« (TBR MDD).
Projekt »Varstvo in obnova ekološke povezljivosti rečnega koridorja Mura-Drava-Donava z medsektorskim sodelovanjem« ali kratko »lifelineMDD« naslavlja cilje za izboljšanje ekološke povezljivosti in biodiverzitete v rečnem koridorju MDD z renaturacijo naravne rečne dinamike. V projektu bo pripravljena celostna čezmejna strategija za obnovo rek Mure, Drave, Donave, ki bo temeljila na znanstvenih raziskavah, izvedbi treh obnovitvenih del na terenu in medsektorskem učenju. Osnova za pripravo strategije bodo rezultati raziskav populacij rib in ptic rečne struge ter študije abiotskih razmer, nastalih kot posledica antropogenih vplivov na transport rečnih sedimentov in na klimatske spremembe. Namen projekta je tudi oblikovati katalog obstoječih podatkovnih baz na 5-državnem biosfernem območju in spodbuditi medsektorsko sodelovanje na nivoju petih držav. Projekt lifelineMDD se s temi prizadevanji neposredno povezuje in zasleduje moto: »Žive reke, živi sedimenti, živo sodelovanje«. Projektne aktivnosti izvaja 12 projektnih partnerjev iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Srbije, sodeluje pa tudi 17 pridruženih partnerjev iz različnih sektorjev ter nevladne organizacije in državne institucije na mednarodnem nivoju. Projekt vodi Svetovni sklad za naravo iz Avstrije (WWF Austria), Slovenijo pa v projektu zastopamo trije projektni partnerji: Zavod RS za varstvo narave, Vodno gospodarsko podjetje Pomgrad in Občina Velika Polana.
DCIM\100MEDIA\DJI_0067.JPG